Görüşler

SANATÇI - Kadir Kaya

Sanatçı tanımını, müzik sanatıyla uğraşan sanatçılar üzerinden yapmak istiyorum. Müzik sanatıyla uğraşan kişiler, "sanatçı" sıfatını almadan önce, bana göre iki temel evreden geçmek zorundalar. Bu evreleri açıklamadan önce, yetenek, beceri, eğilim, duyarlılık, duygusallık, bilgili olmak gibi birçok özelliğin insanda var olması gerektiği de çok açık bir gerçektir. Bu özellikleri barındıran bir kişi, eğer enstrüman çalıyorsa, (örneğin Bağlama) parmak becerisi, tezene kullanma tekniği vb. özellikleriyle kendini gösterebilir. Birçok zor ve teknik beceri gerektiren eserleri çalmaya uygun halde olabilir. Ustaların ve Bağlama öğretmenlerinin yardımıyla tekniğini daha da geliştirebilir. Bu durumda olan bir kişi “usta bir bağlamacı, usta bir enstrumantalist” olarak anılır. Bu usta Bağlamacı, enstrumantalist ya da sesini iyi kullanan kişi, müziğin evrensel kurallarını da öğrenirse (örn. Nota Bilgisi, Makam Bilgisi, Ritim Bilgisi, Form Bilgisi, Bestecilik vb.) bana göre mesleğinde bir üst aşama olan “müzisyenlik” sıfatını da elde eder. Bu bilgileri ustaca kullanırsa ve enstrümanını çok iyi derecede çalarsa,usta bir Bağlamacı ve usta bir Müzisyen olarak anılır. Aynı kişi Sanat Tarihi, Toplumlar Tarihi, Müzik Tarihi ve toplumsal konularda bilgi ve fikir sahibi olma, toplumuna ve insanlığın bizlere bıraktığı değerlere karşı sorumluluk duygularıyla davranma,ait olduğu toplumun kültür,sanat ve müzik sorunlarına kafa yorma, toplumun kültür, sanat ve müzik anlayışı seviyesini daha da olumlu yerlere getirme gayreti içinde çalışmalar yapma ve bunu yaşamıyla da örnek olacak şekilde, bir tutarlılık içerisinde devam ettirme perspektifiyle davranırsa “SANATÇI” sıfatını da elde etmiş olur.


Öyleyse; müzik sanatıyla uğraşan sanatçı için, enstrümanını, sesini ya da bestecilik tekniğini ustaca yaşama geçirerek, müziğin bilimsel bilgileri ışında, topluma ve insanlığa karşı sorumluluk bilinciyle duygu, düşünce, beklenti ve özlemlerini estetik kaygılarla anlatan, üreten kişidir diyebiliriz.

19.7.2006
Sayfalar: 1
 
 
Ana Sayfa Müzik Okulu Koro Stüdyo Görüşler Kadir Kaya Sanatçılar Yankı Bağlama Videolar Basından Bağlantılar Duyurular Ziyaretçi Defteri İletişim